Тоналните различия в езика се запечатват още от утробата
Немски учени разплетоха загадката защо плачът на бебета от различни нации не си прилича. Според тях езикът, който говори майката по време на бременността, се отразява и по-късно слага отпечатък на плача на бебето.
Учени от университета във Вюрцбург откриха по време на проучване, което обхваща страни в 3 различни континента, че бебета плачат по различен начин според езика, който са слушали в утробата на майка си, съобщава The Local.
Проучването сравнява плача на немски бебета с 55 новородени от Китай и 22 в Камерун. Китайските майки говорят мандарин, а в Камерун - ламнзо. Тези два езика за разлика от немския са тонални – това означава че тонът, с който се произнася сричката, се влияе от значението и смисъла на думата.
„Плачът на бебетата, чийто майки говорят тонални езици, се характеризира с мелодични вариации, които тонално са по-високи в сравнение с тези от плача на немските бебета. Затова плачът на китайските и на камерунски бебета прилича по-скоро на песен“, обяснява Катлин Вермк, професор по антропология и ръководител на проучването.
Според авторите, това проучване показва как влияе средата и езикът на майката и как те се отразяват на развитието на говора. То доказва също така, че бебето още от утробата чува и запаметява интонационните различия в говора на майка си.
Мона Василева
Бъди първият, който ще напише коментар.
Коментари