СЗО: Първото кърмене да бъде 30 минути след раждане
Първо кърмене да стане 30 до 60 минути след раждане. Това са насоките на Световната Здравна Организация и на УНИЦЕФ, приети в Женева още през 1989 г.
Декларацията от 10 точки обаче не се прилага във всички здравни заведения у нас, а жените не са наясно с правата си и не ги отстояват. Още повече, че много лекари и акушерки настояват след раждане жената да почива без бебето – правило, останало от времето на нашите баби.
Много са ползите от „спешната“ среща на майката с новороденото. Ето списъка, направен от специалисти, в телеграфен стил.
За майката:
1. Слагането на бебето на гърдата завършва естествено процеса на раждане.
Обяснение: матката рефлекторно се съкращава по-интензивно и това помага за по-бързото отделяне на плацентата.
2. Ранното захранване на новороденото увеличава производството на кърма и удължава периода на лактация.
Обяснение: Бебето действително има запас от течности и хранителни вещества, които могат да поддържат живота му дни след раждането, но се нуждае от капките коластра и от майчината близост, които трябва да получи възможно най-бързо.
Гушнато върху гърдите на майка си, с допира, плача и присъствието си, новороденото я стимулира да произведе повече кърма. Дори, когато тя се съмнява, че “млякото все още не е дошло“, бебето има свои механизми да го „извика“ и то да дойде по-бързо и по-обилно. И колкото по-често се слага на гърдата, толкова този процес естествено се ускорява.
За бебето
1. И за бебето е важно бързо да се гушне до гърдите на майка си.
Обяснение: Щом усети ритъма на сърцето ѝ, то се успокоява. За него това е сигнал, че критичният период е преминал. Капките коластра, които получава, създават първия имунитет.
2. Коластрата, колкото и малко да е на количество, има мощен ефект. Затова я наричат „силното мляко“.
Обяснение:
Коластрата е по-гъста от зрялата кърма и е с по-голямо съдържание на белтъци, витамини и соли. Със своите над 37 имунни и 8 растежни фактора, с богатството на антитела и имуноглобулини, първата храна предпазва новороденото от вируси и бактерии.
Факторите на растежа, които съдържа коластрата и хормоните на растежа стимулират развитието на новороденото, интерлевкитите забавят възпалителните процеси, цитокините – подсилват имунитета.
И въпреки че през първите дни бебето изсуква не повече от 1-2 чаени лъжички (5-10 мл) на едно кърмене, те са напълно достатъчни не само за храна, но и за защита от инфекции. Известно е, че коластрата помага на бебето да изхвърли и изчисти съдържанието на стомахчето – така наречения мекониум. Независимо дали тя е прозрачна или с насително жълт цвят, коластрата „работи“ като първа ваксина.
Деца, които са поставени на гърдата 30-60 минути след раждане, боледуват 3 пъти по-рядко и по-добре наддават на тегло в сравнение с тези, поставени на гърдата едно денонощие по-късно, сочат проучвания.
Заедно с това приемът на коластра в тези първи часове след раждането намалява токсичното въздействие на билирубина, който предизвиква жълтеница при новородените.
Оставено върху гърдите на майка си, (на 20-ата - 40-ата минута, след като се роди) бебето започва да отваря устичка и да търси гърдата. Този рефлекс е вроден, но може да подскаже и на майката, че е време да му предложи да суче.
Снимка: Guliver / iStock
В родилния дом на помощ ще е акушерката. Тя ще нагласи бебето правилно и ще покаже как става кърменето, така че бебето да поема добре гърдата, а позицията да е удобна и за вас.
Гърдата се поставя в отворената му уста, така че устните на бебето почти да покриват ареолата, а нослето да опира плътно в гърдата.
Майката има право да поиска бебето си за кърмене веднага след раждане
Това право е цитирано в Съвместната декларация на Световната Здравна Организация и УНИЦЕФ през 1989 г. Женева – “Опазване, поощряване и подкрепа на практиката на кърмене: роля на службите, помагащи при раждането”.
В този документ са формулирани 10 принципа на успешно кърмене.
Снимка: Guliver / Getty
Правата на майката:
- Медицинските служители са длъжни да помагат на майките да започнат кърмене през първия половин час след раждане;
- Да обучават персонала как правилно жената трябва да кърми;
- Да информират жената за предимствата на естественото хранене;
- Да показват на майките как да кърмят и как да съхранят лактацията си даже, ако временно са отделени от своите деца;
- Да не дават на новородените друга храна или течност, освен майчино мляко, освен ако има медицински противопоказания за кърмене;
- Майката и новороденото денонощно да са в едно помещение;
- Бебето да се кърми когато поиска, а не по разписание;
- Да не се дават на новороденото, което се кърми, никакви успокояващи средства и устройства, имитиращи майчината гърда (биберони-залъгалки, шишета с биберони и др.)
Мона Василева
Бъди първият, който ще напише коментар.
Коментари