Цъфтят треви, след тях храсти, дървета, плевели
Цветният прашец литна и няколко слънчеви дни ще го превърнат в напаст за всички, които са алергични към полените. За тях през цялото лято няма да има спасение, защото след тревите, започват да цъфтят храсти, дървета, плевели, житни ... и така до края на есента.
Признаците на сенната хрема са добре известни. Те са причинени от алергичната реакция към полените – водниста хрема, пристъпни кихавици, зачеряване и сърбеж на очите.
Защита осигуряват някои “лични” предпазни средства като носене на маска и очила, редовното миене и изплакване на косата, промивки на носа и на очите с физиологичен разтвор.
Сложете маска. Най-простата защита е с маска на носа и устата. Купете от аптеката медицинска маска. Има, разбира се, и многослойни маски, специално за алергични хора, с които е по-удобно да се диша.
Защитете очите. Очите на алергичните хора са особено уязвими. Затова лекарите съветват, когато полените във въздуха са много, да се защитят с очила тип маска. Тя ще пази от проникване на полени от всички посоки.
След прибиране у дома, лицето трябва да се наплиска с вода, очите да се измият и да се промият с 9-процентен физиологичен разтвор.
Душ и смяна на дрехите. Ако страдате от поленова алергия, не пренебрегвайте личната хигиена. Прибирайки се вкъщи, вземете душ, изплакнете устата и носа, и задължително сменете дрехите си.
По малко време на улицата. По време на цъфтежа, колкото по-малко време прекарвате на улицата и на открито, толкова по-добре.
Мокро почистване. Добре е прозорците вкъщи и в колата да се държат затворени, а подовете и всички повърхности да се забърсват с влажна кърпа всеки ден.
Затворени прозорци. Добре е да сложите мрежа или дори марля на прозорците, за да намалите достъпа на полени в помещенията.
Избягвайте някои храни. Алерголози съветват от менюто да се махнат плодове, които имат костилка, орехи, подправки, квас и мед.
И не на последно място е нужно да се търси винаги съвет на алерголог, който ще изследва алергените, причина за неразположението и ще даде конкретни препоръки.
Източник: medikforum.ru, адаптация Мона Василева
Бъди първият, който ще напише коментар.
Коментари